Przejdź do treści

Radar burz Online – Mapa burzowa

Czym jest radar burz?

Sprawdź nasz radar burz i oglądaj wyładowania atmosferyczne na żywo. Mapa burzowa dostępna na naszej stronie w czasie rzeczywistym z wysoką dokładnością pokazuje burze nad Polską i całym światem. Śledzenie burz dla wielu osób jest niezwykle interesujące, dodatkowo pozwala lepiej poznać i zrozumieć otaczające nas zjawiska atmosferyczne. Burze na żywo, to nie tylko zabawa i edukacja, radar wykorzystywany jest na co dzień do prognozowania burz.

Z naszym radarem unikniesz nieprzyjemnych sytuacji z nagłymi burzami. Z nami możesz dokładnie sprawdzić burzę, gdzie się znajduje i czy nie przejdzie „bokiem”. Mapa burzowa pozwala odczytywać nie tylko teraźniejszość , lecz również przyszłe ruchy burzowych chmur. Planujesz piknik bądź wyjazd za miasto? Warto skorzystać z naszego radaru burz i ciesz się spokojem bez obaw o gwałtowne burze w okolicy.

Radar burz

Wpisy blogowe na temat burzy

Poznaj nasze artykuły dotyczące burzy.

BLOG

Jak powstaje burza?

Dowiedz się jak powstaje burza i poznaj poszczególne jej rodzaje.

BLOG

Ile trwa burza?

Poznaj odpowiedź na pytanie, ile trwa burza oraz co wpływa na czas jej trwania.

Jak działa radar burzowy na żywo? Radar burz Blitz –  Blitzortung

Detektor, który potocznie jest określany radarem burz bazuje na zawansowanych i sprężonych ze sobą czujnikach. Radar rejestruje fale, które znajdują się w określonym przedziale częstotliwości tożsamych dla wyładowań atmosferycznych i określa ich lokalizację. Nasza mapa burzowa Polski i świata udostępnia obrobione dane na żywo z czujników rozmieszczonych na całym świecie. Dzięki temu posiadając dostęp do internetu można śledzić z wysoką dokładnością aktualne burze na świecie wraz z prognozą pogody.

W tym celu korzystamy z sieci amerykańskich detektorów Blitzortung (Blitz), które pracują w technologii TOA i TOGA w paśmie częstotliwości VLF (3-30 kHz). Jest to aktualnie najlepsza technologia, dzięki której możesz sprawdzić aktualne wyładowania na całym świecie. Biorąc pod uwagę nasz kraj, radar burz pozwala korzystając z sieci dostępnych czujników odczytać wyładowania z najwyższą dokładnością, oraz przeglądać dane historyczne. Masz przy sobie telefon? Od dziś masz dostęp dzięki tej stronie do danych zebranych przez tysiące czujników.

Mało osób zdaje sobie sprawę, że istnieją stacjonarne czujniki do samodzielnego zamontowania i obserwacji burz w twojej okolicy. Domowy radar burz pozwoli działać na obszarze do 100 kilometrów i określa położenie z dokładnością do 300 metrów. Taka domowa antena to niewątpliwie ciekawy gadżet dla miłośników meteorologii. Z użytecznego punktu widzenia radar burzowy online jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ dostarczamy informacji o wyładowaniach z czujników rozmieszczonych na całym świecie, a nie tylko lokalnego urywka danych. Dodatkowo burze potrafią być bardzo gwałtowne i taki wycinek danych może być niewystarczający dla śledzenia prognozy pogody dla swojej lokalizacji. Korzystając z radaru również możesz określić swoją lokalizację i sprawdzić pogodę. Używając naszego radaru całkowicie za darmo możesz śledzić burze na żywo w każdym miejscu na świecie. Gęstość dostępnych czujników pozwala dokładnie określić odległość burzy na każdym urządzeniu z dostępem do internetu. Nasz radar burz działa na wszystkich urządzeniach.

Mapa burzowa – W jaki sposób powyższe mapy pokazują gdzie jest burza?

Mapy pogodowe działają na tysiącach czujników atmosferycznych dostępnych na całym świecie, dzięki nim w dokładny sposób można analizować przemieszczanie się poszczególnych zjawisk atmosferycznych. Samodzielna analiza wszystkich danych jest trudna i wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego radar burz udostępnia interaktywną mapę występowania burz, która jest intuicyjna i prosta w obsłudze. Radar pozwala na obserwacje zjawisk pogodowych na żywo o dowolnym czasie i warunkach.

Radar burz Online – jak z niego korzystać? Aktualna prognoza pogody

Radar burz jest prosty w obsłudze, ukazuje na wirtualnej mapie świata aktualnie ruchy chmur burzowych. Informacje o wyładowaniach atmosferycznych są zamieszczone w graficzny sposób. W celu określenia gwałtowności danego zjawiska używa się kolorowej skali. Kolorem czerwonym określone są intensywne zjawiska, natomiast odcieniami niebieskiego słabsze wyładowania. Mapa burz w precyzyjny sposób pozwala nie tylko określić położenie burzy ale również jej centrum.

Radar burz – dla kogo?

Korzystanie z radaru burz jest proste i intuicyjne, dlatego każdy kto ma dostęp do internetu może odbierać sygnał i obserwować grzmoty, pioruny i opady deszczu na naszym radarze bez większych przeszkód. Prognozy pogody w telewizji są uproszczone i mają spory margines błędu, radar burz jest graficzną formą prezentacji aktualnych danych zebranych przez czujniki atmosferyczne. W związku z tym ukazujemy przemieszczające się opady i burze w czasie rzeczywistym. Planujesz długi weekend w Polsce? Wejdź na naszą stronę i sprawdź gdzie znajduje się burza. Nasza mapa wyładowań pozwoli zaoszczędzić stresu związanego z nagłym pojawieniem się burzy w trasie bądź na urlopie. Udostępniony radar jest bardzo dokładny i chętnie wykorzystywany w Polsce i Europie przez tzw. łowców burz.

Burza – co to za zjawisko meteorologiczne, na czym polega i z czego wynika?

Pogoda w Polsce bywa nieprzewidywalna, a radar burz umożliwia obserwowanie zjawisk pogodowych live. Burze znane są od początku ludzkości, jednak w konsekwencji wzrostu średniej temperatury w okresie wiosenno-letnim mamy do czynienia z wyraźnym wzrostem ilości burz w Polsce i intensywności opadów.

Nasz rozwój oraz technologii ma poważne konsekwencje dla planety, duże miasta z uwagi na ilość betonu stają się dosłownymi wyspami ciepła. Natomiast wysokie blokowiska zaburzają cyrkulację powietrza, doprowadzając do wypiętrzania się chmur burzowych. W sytuacji gwałtownego zderzenia się zimnych mas powietrza z ciepłymi powstaje burza. Charakterystyczne dla burzy są gwałtowne opady deszczu, śniegu lub gradu. Błyskawice są kolejnym zaskakującym zjawiskiem, które pomimo lat nadal nie zostało do końca poznane. Najpopularniejsza teoria głosi, że piorun jest konsekwencją ścierania się masy kryształów lodu, pary wodnej i powietrza tworząc tym samym silne pole elektryczne, które szuka miejsca do wyładowania. Dla wielu osób burza jest fascynująca, popularne jest też uganianie się za burzami. Niestety musimy pamiętać, że burze są bardzo niebezpieczne dla nas oraz otoczenia. Co roku powodując wiele kosztowych zniszczeń i paraliżując komunikację. Z nami możesz precyzyjnie określić położenie burzy, nie musisz już liczyć sekundy od pojawienia się pioruna w celu lokalizacji odległości od wyładowań.

Radar burz – Sprawdź jak chronić się przed burzą?

Nasza mapa burzowa pozwala skutecznie zminimalizować ryzyko napotkania burzy na zewnątrz. W związku z tym zachęcamy wszystkich do sprawdzania burzy przed wyjściami na dłuższe wyprawy. Zwłaszcza w górach, gdzie zjawiska atmosferyczne są niezmiernie dynamiczne. W sytuacji, gdy napotkasz burzę będąc na zewnątrz koniecznie pamiętaj o możliwym zagrożeniu i nie bagatelizuj go, stosując się do następujących zaleceń:

  • nie szukaj schronienia pod drzewami lub metalowymi konstrukcjami,
  • nie przebywaj podczas burzy w wodzie,
  • nie dotykaj metalowych elementów,
  • nie korzystaj ze sprzętu elektronicznego,
  • nie pozostawaj na otwartej przestrzeni.

Zapamiętaj, że pioruny uderzają najczęściej w najwyżej położone obiekty, dlatego sytuacji, gdy nie masz możliwości schronić się w nigdzie wewnątrz udaj się do zagłębienia terenu (np. rowu) bądź schroń się pod mocną konstrukcją która nie przewodzi prądu.

Nasza galeria

Galeria pogody 1
Galeria pogody 2
Galeria pogody 3
Galeria pogody 4

Stanpogody.pl – Radary pogodowe Online

Jako portal Stanpogody.pl nie tylko udostępniamy aktualną mapę burzową Polski, na naszej stronie możesz zobaczyć odczyt wielu innych radarów dostępnych całkowicie za darmo. Mamy również mapy statyczne i dynamiczne, które służą do prognozowania pogody. Poza radarami prowadzimy również bloga, który tłumaczy wszelkie zjawiska atmosferyczne.