Przejdź do treści

Mapa smogu w Polsce i Europie – Radar smogu na żywo

Mapa smogu i jakości powietrza

Sprawdź nasz internetowy radar jakości powietrza, który udostępnia aktualne pomiary stężenia zanieczyszczeń powietrza w danych miejscach na świecie, dzięki ogromnej sieci czujników oceniających stan powietrza zlokalizowanych na całym świecie. Internetowa mapa smogu i zanieczyszczenia powietrza pozwala odczytać stężenie danych zanieczyszczeń na żywo i zestawić dane z poziomem dopuszczalnych norm. Warto monitorować jakoś powietrza, ponieważ zanieczyszczenia są bezpośrednią przyczyną wielu schorzeń i chorób. W sytuacji, gdy czujnik jakości powietrze odnotuje znaczące przekroczenie aktualnie obowiązujących norm, zalecana jest rezygnacja z aktywności na świeżym powietrzu.

Mapa smogu

Wpisy blogowe na temat smogu

Poznaj nasze artykuły dotyczące smogu i jego konsekwencji dla zdrowia.

Co to jest smog?
BLOG

Co to jest smog?

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym jest smog oraz jakie niesie ze sobą skutki.

Jak powstaje smog?
BLOG

Jak powstaje smog?

Poznaj przyczyny powstawania smogu oraz skuteczne metody jego ograniczania.

Co to jest smog i jakie niesie ze sobą zagrożenie?

Smog to nic innego jak zanieczyszczenia powietrza, na które wpływa ludzka działalność i niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Jakość i poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest tematem poruszanym nieustannie, a zwłaszcza w sezonie grzewczym z uwagi na znaczny wzrost stężenia niebezpiecznego dwutlenku azotu i obecności pyłów zawieszonych PM.

Światowa organizacja zdrowia jednoznacznie potwierdza, że stan jakości i poziom zanieczyszczenia powietrza bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie, a świadomość społeczna w tym zakresie nieustannie wzrasta. Wzrost szkodliwych substancji w atmosferze ziemskiej może przyczynić się do powstawania alergii oraz chorób układu oddechowego. W związku z tym jakość powietrza w Polsce jest nieustannie monitorowana i często ogłaszane są alerty smogowe dla danych regionów. Monitorowanie jakości powietrza jest niezwykle istotne, w całym kraju i na świecie montowane są czujniki stężenia poszczególnych pierwiastków. Mapa jakości powietrza w czasie rzeczywistym pozwala monitorować indeks stan powietrza ze wszystkich aktywnych czujników.

Jakie są skutki długotrwałego wdychania smogu?

Długotrwałe wdychanie pyłów niesie ze sobą następujące konsekwencje zdrowotne:

  • skrócenie długości życia,
  • zwiększone ryzyko zachorowania na choroby układu oddechowego (np. astmę),
  • zwiększone ryzyko zachorowania na choroby układu krwionośnego,
  • zwiększone ryzyko pojawienia się chorób układu nerwowego,
  • zwiększone ryzyko pojawienia się chorób nowotworowych,
  • zwiększone ryzyko wystąpienia patologii ciążowych.

Ranking smogu? Ciekawostki z monitoringu środowiska

  • Aerozole atmosferyczne PM 2.5, które są uznawane za najbardziej szkodliwe dla naszego zdrowia spośród wszystkich wdychanych zanieczyszczeń powietrza są w Polsce najwyższe w całej Unii Europejskiej,
  • Na podstawie danych pomiarowych z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, aż 36 miast to miasta polskie,
  • W styczniu 2017 roku stężenie emitowanych zanieczyszczeń zostało przekroczone nawet o ponad 3000%.

Czy mapa smogu jest miarodajna?

Tak, aktualne czujniki sieci Airly są niezwykle dokładnie w swoich odczytach. Te zawansowane urządzenia pomiarowe odczytują stężenia pyłu zawieszonego PM1, PM2.5 ORAZ PM10. Dodatkowo prognoza jakość powietrza ocenia stężenie następujących gazów – dwutlenek azotu i ozonu.

Mapa zanieczyszczenia powietrza

Internetowa mapa jakości powietrza, pozwala monitorować aktualny stan powietrza i ograniczać negatywny wpływ zanieczyszczeń obecnych w powietrzu, przez zachęcanie ludzi do rezygnacji z aktywności na zewnątrz. Dostępna mapa umożliwia udostępnia również monitoring danych historycznych.

Nasza galeria

Galeria pogody 1
Galeria pogody 2
Galeria pogody 3
Galeria pogody 4

Stanpogody.pl – Radary pogodowe Online

Jako portal Stanpogody.pl nie tylko udostępniamy aktualną mapę burzową Polski, na naszej stronie możesz zobaczyć odczyt wielu innych radarów dostępnych całkowicie za darmo. Mamy również mapy statyczne i dynamiczne, które służą do prognozowania pogody. Poza radarami prowadzimy również bloga, który tłumaczy wszelkie zjawiska atmosferyczne.