Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Jak zachować się podczas burzy w górach?

Jak zachować się podczas burzy w górach?

  • przez

Górska wyprawa to nie tylko piękne widoki i dreszczyk emocji, ale także ryzyko bliskiego spotkania z burzą. W tym artykule przedstawimy Ci kilka istotnych wskazówek, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się górską przygodą bezpiecznie i bez obaw o nagłe spotkanie z burzą.

Odpowiednie przygotowanie

Przed wyjściem w góry, warto mieć oczy i uszy szeroko otwarte, aby przeanalizować pogodę. W górach pogoda potrafi zmieniać się błyskawicznie i być bardzo nieprzewidywalna. Całe szczęście w dzisiejszych czasach mamy masę narzędzi, w tym profesjonalne radary burz, które precyzyjnie potrafią analizować ruchy chmur burzowych na żywo. Taki radar jest dostępny przez 24 godziny na dobę na naszej stronie pod adresem https://stanpogody.pl/radar-burz/.

Analizując przedstawione na nim dane, poznasz dokładnie aktualną sytuację za oknem oraz prognozę na najbliższe godziny. To pozwoli Ci na odpowiednie przygotowanie się i ewentualne zmiany planów, unikając niepotrzebnego niebezpieczeństwa i stresu.

Co robić podczas burzy?

Gdy sytuacja nas zaskoczy i już jesteśmy w górach i nadchodzi burza, należy przede wszystkim zachować spokój i sprawnie znaleźć bezpieczne schronienie. 

Podczas burzy należy unikać niebezpiecznych sytuacji jak przebywanie na szczytach gór zwłaszcza tych z krzyżem jak Giewont, przemieszczania się po skalistych terenach i trzymania się metalowych przedmiotów jak łańcuch. To jak podczas gry w ruletkę, trzeba wiedzieć, kiedy przestać i nie ryzykować zbyt wiele. 

Pamiętaj, że nie ma nic bardziej niebezpiecznego niż brak rozsądku w obliczu niebezpieczeństwa. Podczas burzy udaj się jak najszybciej do najbliższego schroniska, a jeśli nie masz takiej możliwości postaraj się schronić w bezpiecznym miejscu w niższych partiach gór. Pamiętaj, że pioruny uderzają w najwyższe punkty na danym terenie, dlatego trzymaj się od nich z daleka.

Warto przeczytać: Co przyciąga pioruny?

Co zrobić po burzy?

Na początku musisz być pewny, że burza dobiegła końca. Odczekaj spokojnie w bezpiecznym miejscu dłuższą chwilę, ponieważ pioruny mogą uderzyć jeszcze przez chwilę po zakończeniu się burzy.

Po burzy również trzeba być czujnym i uważać na ewentualne lawiny błotne i osuwiska, które mogą być spowodowane przez nagły ulewny deszcz. Śliskie kamienie, również będą stanowić źródło ewentualnych zagrożeń, ponieważ w takich warunkach łatwo się poślizgnąć i nabawić urazu.

Pamiętaj, że burza to tylko jedno z niebezpieczeństw, które możemy spotkać w górach, dlatego nie możemy być nigdy zbyt pewni siebie i trzeba zawsze być przygotowanym na ewentualne zagrożenia.

Podsumowanie

Burze w górach mogą być niebezpieczne, ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i wiedzy, możemy uniknąć zagrożeń. Podsumowując, ważne jest aby przed wyjściem na wycieczkę sprawdzić prognozy pogody, a podczas burzy znaleźć schronienie i unikać niebezpiecznych sytuacji. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się górską przygodą bezpiecznie i bez obaw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *