Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Jak powstaje tęcza?

Jak powstaje tęcza?

  • przez

Zastanawia Cię jak powstaje uwielbiana nie tylko przez dzieci ale również przez dorosłych – tęcza? Nigdy nie słyszałeś skąd biorą się na niej kolory i z czego to wynika? W poniższym artykule odpowiemy na te pytania. 

Czym jest i jak powstaje tęcza?

Tęcza to oczywiście zjawisko optyczne oraz meteorologiczne, widoczne na niebie jako wielokolorowy łuk. Według definicji naukowych, powstaje na wskutek rozszczepienia światła słonecznego, które w sytuacji kiedy dostaje się do atmosfery napotyka na krople wody i przechodzi przez nią załamując się. Efektem takiego zjawiska jest właśnie powstanie wielobarwnego widma tworzącego łuk tęczy na horyzoncie. Kolorowe światła powstają w wyniku zjawiska dyspersji.

Jest to absolutnie normalne zjawisko pogodowe, które możemy obserwować na niebie po deszczu. Co ciekawe, możemy zaobserwować tęcze jedynie przez okres kilku bądź kilkunastu minut i tylko i wyłącznie w sytuacji kiedy niebo jest jasne i pozbawione chmur. Tęcza powstaje również zawsze w tym samym miejscu, a więc w kierunku przeciwnym do słońca. 

Kiedy można zobaczyć tęczę?

W celu zobaczenia tęczy musi zostać spełnione kilka warunku. Słońce powinno znajdować się za osobą obserwującą maksymalnie w wysokości 42 stopni nad horyzontem. Tęcza to okrąg o szerokości kątowej 42 stopni, co oznacza, że aby ją zobaczyć, załamana i odbita wiązka światła musi pojawić się wewnątrz kropli pod maksymalnym kątem 42 stopni. Środek takiego koła znajduje się dokładnie naprzeciwko Słońca.

Jakie kolory występują na tęczy? Różne kolory tęczy

Tęcza postrzegana jest jako łuk przez rozproszenie się światła białego, choć w rzeczywistości zdecydowanie bliżej jej do okręgu. Kolory które na niej występują to pomarańczowy, czerwony, zielony, żółty, niebieski, fioletowy oraz indygo. Każda barwa tęczy ma inną długość fali z uwagi na inny współczynnik załamania światła.

Ciekawostki o tęczy

Skoro wiesz już, że tęcza powstaje w wyniku załamania światła, to zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami na temat tego zjawiska:

  • Jeżeli promień słoneczny odbije się dwukrotnie od kropli deszczu, obserwator może zaobserwować przepiękna i rzadko widoczna podwójna tęcza. Druga tęcza pochodzi z dwóch różnych kątów i zdecydowanie zapiera dech w piersiach. Jesteśmy ciekawi czy Wy również mieliście okazje kiedykolwiek ją zobaczyć? 
  • W przyrodzie istnieje również tęcza księżycowa, która jak nazwa wskazuje, powstaje na skutek światła księżyca. Zjawisko to jest bardzo nietypowe i występują wyłącznie w kilku miejscach na świecie. Księżycowe światło odbija się na kroplach wody, tworząc widmo białej wstążki. Magiczne białe światło na niebie, można obserwować przez cały rok w Parku Narodowym Yosemite w Stanach Zjednoczonych oraz przy wodospadach Wiktorii w Zambii.
  • Mimo, że standardowa zjawisko tęczy jest widoczna przez kilka bądź kilkanaście minut, znany jest przypadek kiedy można ją było zobaczyć przez aż… 8 godzin! To zjawisko miało miejsce wysoko w górach w Tajwanie.
  • Osoba obok Ciebie może postrzegać tęczę nieco inaczej. Jest to zjawisko optyczne, więc ogromne znaczenie ma tu między innymi kont w jakim spoglądamy na nią, tym samym każda osoba może postrzegać tęczę w różny sposób. 
  • Z pewnością znasz już ogrom bajek czy filmów o tęczy i o tym jakie ogromne skarbce złota znajdują się na jej końcu. Jak się pewnie domyślasz, dotarcie do końca tęczy nie jest fizycznie możliwe. Jest to zjawisko optyczne, więc w sytuacji kiedy my się poruszamy i staramy się biec w stronę tęczy – ona również będzie się poruszać. 
  • Szansa na zobaczenie tęczy w zimę zdecydowanie maleje. To ciekawe, ale niestety prawdziwe. Dzieje się tak ze względu na ujemne bądź po prostu niskie temperatury, w których krople deszczu zmieniają się w śnieg, a tym samym pozbawiają nas okazji na zobaczenie przepięknej, wielokolorowej tęczy. 
  • Tęcza tylko wydaje się być wielobarwnym łukiem, w rzeczywistości jest pełnym okręgiem. Możemy to zaobserwować między innymi podczas lotu samolotem. 
  • W wielu kulturach w dalszym ciągu tęcza uważana jest za pryzmat nadchodzącego szczęścia i pomyślności. 
  • W starożytnej Grecji oraz Rzymie wierzono, że tęcza to droga.
  • Tęcza jest symbolem tolerancji w społeczności LGBT, tym samym widnieje ona na wielu flagach bądź banerach na przykład podczas tak zwanych parad równości. 
  • Tęcza symbolizuje pokój, nadzieje, radość i tolerancje
  • W Biblii tęcza od zawsze jest symbolem przymierza Boga z ludźmi. 

Tęcza wielokrotnie była również obiektem westchnień malarzy i artystów, którzy pragnęli uwiecznić jej piękno i wyjątkowość załamania światła białego. Na tęczy w wielu obrazach siedział Jezus Chrystus, co również wskazuje na symbolikę przymierza Boga z ludźmi, a tęcza jest widoczna między innymi w takim dziele jak 'Ostatnia Wieczerza’. Tęcze w malarstwie możemy również zaobserwować wśród polskich artystów. Przykładem tego jest „Jan Sobieski pod Wiedniem”, gdzie pojawia się ona nad zwycięskim wojskiem polsko-cesarskim. 

Jak widzisz wśród tęczy postało wiele mitów i legend. Nic w tym dziwnego, gdyż w dalszym ciągu jest to wyjątkowe i dość tajemnicze zjawisko, które możemy zaobserwować na prawdę rzadko. Tęcze skradły serce nie tylko najmłodszych dzieci ale również i dorosłych. Przez te kilka czy kilkanaście minut możemy się po prostu zatrzymać, zapomnieć o pędzie codziennego życia i zaobserwować to przepiękne i wyjątkowe zjawisko w postaci kolorowych promieni załamanego światła. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *