Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Jak obliczyć jak daleko jest burza?

Jak obliczyć jak daleko jest burza?

  • przez

Kiedy zaczynamy słyszeć grzmoty i widzieć pioruny z oddali zastanawiamy się jak daleko od nas znajduje się burza. Warto widzieć jak ustalić odległość burzy, ponieważ pozwala nam to oszacować czy zdążymy schronić się w bezpiecznym miejscu. Czasami sama obserwacja nieba nie wystarcz, ponieważ burza potrafi przemieszczać się z dużą prędkością, a piorun może nas dosięgnąć nawet wtedy, kiedy burza jest 20 kilometrów od nas. Główne pioruny poruszają się z prędkością rzędu 10 000 km na sekundę! Sztuczka na obliczenie odległości od burzy nie jest wcale skomplikowana, dlatego warto się jej nauczyć. 

W skrócie:

  • Burza przemieszcza się z dużą prędkością, a piorun może nas porazić nawet wtedy, kiedy burza jest 20 km od nas,
  • Pioruny poruszają się z prędkością rzędu 10 000 km/s,
  • Istnieją dwie metody, które pozwalają nam oszacować odległość burzy od nas,
  • Powodem widzenia błysku przed usłyszeniem grzmotu jest to, że światło porusza się znacznie szybciej od dźwięku.

Jak sprawdzić jak daleko jest burza?

Możemy bardzo łatwo obliczyć jak daleko od nas jest burza. Są na to dwie metody. 

Obliczenie odległości burzy od nas – sposób pierwszy

Pierwsza polega na tym, żeby obserwując niebo, po ujrzeniu błysku zacząć liczyć sekundy, które miną od błyskawicy do usłyszenia grzmotu. Jedna sekunda odpowiada 340 metrom, trzy sekundy to 1 kilometry, sześć sekund 2 kilometry, itd. 

Co istotne musimy pamiętać, że jeżeli jesteśmy na otwartym terenie, a od błyskawicy do grzmotu mija 30 sekund lub mniej to musimy niezwłocznie szukać schronienia. Bardzo ważne jest również to, żeby z ukrycia wyjść dopiero po upływie 30 minut od ostatniego słyszalnego grzmotu, ponieważ burza musi oddalić się na tyle, żeby piorun nie mógł nas dosięgnąć. 

Drugi sposób na obliczenie odległości od burzy

Drugi sposób na obliczenie odległości od burzy polega na tym, żeby policzyć ile sekund minęło od ostatniego błysku do grzmotu, a otrzymany wynik podzielić przez trzy. Tym sposobem możemy oszacować, że jeżeli wyjdzie nam, że od błysku do grzmotu minęły trzy sekundy to podzieleniu wyjdzie że piorun uderzył kilometr od nas. 

Powodem tego, że najpierw widzimy błysk, dopiero później słyszymy grzmot jest to, że światło porusza się znacznie szybciej od dźwięku. W powietrzu światło rozchodzi się z prędkością około 300 tysięcy kilometrów na sekundę. Z kolei prędkość dźwięku wynosi zaledwie około 340 metrów na sekundę. Dane te są uzależnione oczywiście od gęstości powietrza, ciśnienia i wysokości nad poziomem morza, jednak nawet takie przybliżone szacunki pozwalają na w miarę precyzyjne określenie odległości od burzy, co z kolei pozwala na szybkie poszukanie schronienia.

Gdzie schronić się w trakcie burzy?

Jak wiadomo w burzę nie powinniśmy pozostawać na zewnątrz, ponieważ ryzykujemy uderzenie pioruna i jest to wręcz przerażające doświadczenie. Jeżeli jednak nie zdążymy się nigdzie schronić to wolno schować się pod drzewami i metalowymi konstrukcjami ani na płaskiej, otwartej przestrzeni. Musimy oddalić się również od miejsca, w którym przebiega linia energetyczna. Powinniśmy poszukać zagłębienia w ziemi, wąwozu lub przestrzeni między skałami. Należy ukucnąć na ziemi, stawiając stopy obok siebie, a rękami objąć kolana i po prostu przeczekać. Jeżeli jest nas kilkoro to należy się podzielić, niebezpiecznie jest skupianie się w grupie. Dobrze jest również oddalić się od wszelkich ogrodzeń, murów itp., ponieważ one również przyciągają pioruny. 

Warto przeczytać: Co przyciąga pioruny?

Jak chronić się przed burzą?

Jeżeli planujemy wypad plenerowy warto mieć również telefon z dostępem do internetu. W sieci dostępne są strony z radarami pogodowymi, które w czasie rzeczywistym pokazują, czy burza się zbliża, w którym kierunku zmierza oraz liczne wyładowań elektrycznych. Warto przypiąć do zakładek stronę stanpogody.pl, na której dostępny jest radar burz, jak i informacje dotyczące aktualnej pogody oraz prognoza na najbliższe dni. 

Obserwacje pogody są konieczne, jeżeli chcemy uniknąć przykrej niespodzianki podczas letniej wędrówki. A jeżeli już się zdarzy, że burza nas dopadnie, kiedy jesteśmy na zewnątrz to warto znać sposoby na obliczenie w jakiej odległości od nas się znajduje, ponieważ pozwoli nam to oszacować czas jaki będziemy mieli na poszukanie bezpiecznego schronienia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *