Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Czego nie robić podczas burzy?

Czego nie robić podczas burzy?

  • przez

Burze są spektakularnym zjawiskiem pogodowym i każdego roku przyciągają wzrok tysięcy ludzi na całym świecie. To nie tylko piękne i zapierające dech w piersiach widowisko, ale również poważne zagrożenie dla ludzi i ich mienia. W trakcie burzy mogą wystąpić silne wiatry, grad, pioruny, a nawet tornada. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć jak zachować się w takiej sytuacji, aby uniknąć niebezpieczeństwa. W artykule omówimy podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas burzy oraz przedstawimy sytuacje, w których należy szczególnie uważać. Dowiecie się również, jakie błędy należy unikać podczas burzy oraz jakie środki ostrożności warto zastosować, aby zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo. Przygotuj się na burzę, czytając nasz artykuł!

Nie korzystaj z urządzeń elektrycznych

Kiedy słyszysz pierwsze grzmoty burzy, nie rzucaj się od razu po swój telefon, tablet czy komputer. Choć wydaje się to naturalne, korzystanie z urządzeń elektronicznych podczas burzy może być niebezpieczne i skończyć się tragicznie. Pamiętaj, że pioruny przenoszą ogromny ładunek elektryczny, w przypadku uderzenia pioruna w dom korzystanie z urządzeń elektronicznych podłączonych do gniazdek zwiększa ryzyko porażenia prądem. Zamiast tego, pozwól swoim urządzeniom odpocząć i skup się na swoim bezpieczeństwie, a twoje urządzenia elektroniczne będą Ci wdzięczne.

Unikaj jeżdżenia samochodem

Burze to nie tylko silne wiatry i pioruny, ale również intensywne opady deszczu, które mogą prowadzić do nagłych powodzi. Dlatego, jeśli zauważysz, że droga przed tobą jest zalana, lepiej szukaj schronienia na najbliższej stacji benzynowej bądź sklepie. Jeśli jednak zdecydujesz się na jazdę po zalanym terenie, pamiętaj, że nawet kilka centymetrów wody na drodze może sprawić, że twój samochód utknie i będziesz musiał liczyć się z dodatkowymi kosztami naprawy. Pamiętaj, że najważniejsze jest twoje bezpieczeństwo, dlatego lepiej unikaj jazdy po zalanych terenach.

Zamknij  wszystkie okna i drzwi

Burza to nie czas na relaks i przesiadywanie przy otwartym oknie. Chociaż zagrożenie może wydawać się niepozorne, zbliżanie się do okien i drzwi podczas burzy może być niebezpieczne. Pioruny mogą uderzyć w budynek, a otwarte okna i drzwi mogą stanowić łatwiejsze cele dla ogromnej ilości prądu. Dlatego, gdy tylko usłyszysz pierwsze grzmoty, zamknij wszystkie okna i drzwi i pozostawaj w bezpiecznym miejscu. Pamiętaj, że ochrona przed burzą zaczyna się od zamknięcia drzwi i okien.

Nie przebywaj na dworze

Burza to nie czas na spacery po parku czy zabawę na zewnątrz. Kiedy burza nadchodzi, najlepiej jest pozostać w domu i chronić się przed ewentualnymi zagrożeniami. Pamiętaj również,że gdy tylko burza przestanie grzmieć, a deszcz ustanie, nie oznacza to, że już jest bezpiecznie. Pioruny mogą uderzać jeszcze przez kilka minut po ustaniu burzy, a silne wiatry mogą powodować uszkodzenia budynków czy drzew. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję o opuszczeniu swojego bezpiecznego schronienia, upewnij się, że burza faktycznie minęła. Pamiętaj, lepiej dmuchać na zimne i pozostać w środku, niż narażać się na niebezpieczeństwo.

Podsumowanie

Podsumowując, burze mimo swojego piękna, są bardzo niebezpieczne. W związku z tym ważne jest, aby wiedzieć jak zachować się w takiej sytuacji, aby uniknąć niebezpieczeństwa. W artykule omówiono podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego przygotuj się na burzę i zastosuj się do zaleceń zawartych w artykule. Dodatkowo zachęcamy do śledzenia burz na żywo przy użyciu naszego radaru burz, który dostępny jest na podstronie – https://stanpogody.pl/radar-burz/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *